Microchip Technology ATTINY26-16PJ
Part No.:
ATTINY26-16PJ
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuATTINY26-16PJ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
AVR® ATtiny
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
2KB (1K x 16)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)