Microchip Technology ATTINY84-20MU
Part No.:
ATTINY84-20MU
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuATTINY84-20MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Package/Case:
20-WFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATtiny
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
8KB (4K x 16)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)