Microchip Technology LM2575-12BN
Part No.:
LM2575-12BN
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuLM2575-12BN.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 1A 16DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)