Microchip Technology LM2575-12BU
Part No.:
LM2575-12BU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLM2575-12BU.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)