Microchip Technology LM2575-3.3BT
Part No.:
LM2575-3.3BT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLM2575-3.3BT.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)