Microchip Technology LM2575-3.3BWM
Part No.:
LM2575-3.3BWM
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuLM2575-3.3BWM.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 24SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)