Microchip Technology LM2576-12BU TR
Part No.:
LM2576-12BU TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLM2576-12BU TR.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
52kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)