Microchip Technology M1.5KE250CA
Part No.:
M1.5KE250CA
Datasheet:
AnpuM1.5KE250CA.pdf
Description:
TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
214V
Voltage - Breakdown (Min):
237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
CASE-1
1. How to order M1.5KE250CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M1.5KE250CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M1.5KE250CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M1.5KE250CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M1.5KE250CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M1.5KE39CAE3 M1.5KE39CA M1.5KE62CA M1.5KE400A M1.5KE250CAE3
Part Number M1.5KE39CAE3 M1.5KE39CA M1.5KE62CA M1.5KE400A M1.5KE250CAE3
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - - 1 -
Bidirectional Channels 1 1 1 - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33.3V 33.3V 53V 324V 214V
Voltage - Breakdown (Min) 37.1V 37.1V 58.9V 380V 237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.9V 53.9V 85V 548V 344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28A 28A 17.7A 4A 5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)