Microchip Technology M1.5KE250CA/TR
Part No.:
M1.5KE250CA/TR
Description:
TVS 250V 5% 1500W BI
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
214V
Voltage - Breakdown (Min):
237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)