Microchip Technology M5KP7.5CAE3
Part No.:
M5KP7.5CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP7.5CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
388A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)