Microchip Technology MA1.5KE12CA/TR
Part No.:
MA1.5KE12CA/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS 12V 5% 1500W BI
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10.22V
Voltage - Breakdown (Min):
11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
90A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)