Microchip Technology MA1.5KE16AE3
Part No.:
MA1.5KE16AE3
Datasheet:
AnpuMA1.5KE16AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13.6V
Voltage - Breakdown (Min):
15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
67A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)