Microchip Technology MA1.5KE36CAE3
Part No.:
MA1.5KE36CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuMA1.5KE36CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO204AR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30.8V
Voltage - Breakdown (Min):
34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)