Microchip Technology MA1.5KE56A
Part No.:
MA1.5KE56A
Datasheet:
AnpuMA1.5KE56A.pdf
Description:
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
47.8V
Voltage - Breakdown (Min):
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)