Microchip Technology MA1.5KE7.5AE3
Part No.:
MA1.5KE7.5AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuMA1.5KE7.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.4V
Voltage - Breakdown (Min):
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
132A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)