Microchip Technology MALCE7.5AE3
Part No.:
MALCE7.5AE3
Datasheet:
AnpuMALCE7.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE7.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE7.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE7.5AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE7.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE7.5AE3.
Image MALCE7.0A MALCE7.0AE3 MALCE75A MALCE75AE3 MALCE7.5A
Part Number MALCE7.0A MALCE7.0AE3 MALCE75A MALCE75AE3 MALCE7.5A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 75V 75V 7.5V
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 83.3V 83.3V 8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 121V 121V 12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A 100A 12.4A 12.4A 100A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz