Microchip Technology MAPLAD6.5KP40A
Part No.:
MAPLAD6.5KP40A
Datasheet:
AnpuMAPLAD6.5KP40A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC MINI-PLAD
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
101A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)