Microchip Technology MAPLAD6.5KP48CA
Part No.:
MAPLAD6.5KP48CA
Datasheet:
AnpuMAPLAD6.5KP48CA.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC MINI-PLAD
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
85A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)