Microchip Technology MASMCGLCE6.5A
Part No.:
MASMCGLCE6.5A
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE6.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE6.5A on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE6.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE6.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE6.5A.
Image MASMCGLCE60A MASMCGLCE60AE3 MASMCGLCE64A MASMCGLCE64AE3 MASMCGLCE6.5AE3
Part Number MASMCGLCE60A MASMCGLCE60AE3 MASMCGLCE64A MASMCGLCE64AE3 MASMCGLCE6.5AE3
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 64V 64V 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 71.1V 71.1V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V 103V 103V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 14.6A 14.6A 100A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz