Microchip Technology MASMCGLCE7.5AE3
Part No.:
MASMCGLCE7.5AE3
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE7.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE7.5AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE7.5AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE7.5AE3?
Image MASMCGLCE70A MASMCGLCE70AE3 MASMCGLCE75A MASMCGLCE75AE3 MASMCGLCE7.0A
Part Number MASMCGLCE70A MASMCGLCE70AE3 MASMCGLCE75A MASMCGLCE75AE3 MASMCGLCE7.0A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V 75V 75V 7V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V 83.3V 83.3V 7.78V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V 121V 121V 12V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A 12.4A 12.4A 100A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz