Microchip Technology MCP1700T-2002E/TT
Part No.:
MCP1700T-2002E/TT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AnpuMCP1700T-2002E/TT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2V 200MA SOT23-3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
44dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C