MCP1701T-2502I/MB.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Output Configuration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Output Type | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| Number of Regulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V | 3V | 3.3V | 5V | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - | - | - | - | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 20mA | 0.7V @ 160mA | 0.7V @ 160mA | 0.63V @ 200mA | 0.3V @ 20mA |
| Current - Output | 110mA | 150mA | 150mA | 250mA | 110mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 µA | 3 µA | 3 µA | 3 µA | 3 µA |
| Current - Supply (Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | - | - | - | - | - |
| Control Features | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |