Microchip Technology MCP1702-2502E/TO
Part No.:
MCP1702-2502E/TO
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
AnpuMCP1702-2502E/TO.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA TO92-3
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Bag
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
44dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C