Microchip Technology MCP1703-2502E/DB
Part No.:
MCP1703-2502E/DB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuMCP1703-2502E/DB.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 250MA SOT223-3
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
44dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C