Microchip Technology MCP1703T-2502E/MB
Part No.:
MCP1703T-2502E/MB
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuMCP1703T-2502E/MB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT89-3
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
44dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C