Microchip Technology MCP1711T-33I/5X
Part No.:
MCP1711T-33I/5X
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMCP1711T-33I/5X.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4UQFN
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.67V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1.27 µA
Current - Supply (Max):
1.8 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C