Microchip Technology MCP1725-5002E/SN
Part No.:
MCP1725-5002E/SN
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuMCP1725-5002E/SN.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C