Microchip Technology MCP1804T-J002I/DB
Part No.:
MCP1804T-J002I/DB
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuMCP1804T-J002I/DB.pdf
Description:
150MA LDO, VIN 28V MAX, VOUT =18
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
28V
Voltage - Output (Min/Fixed):
18V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.85V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)