Microchip Technology MCP1804T-J002I/MB
Part No.:
MCP1804T-J002I/MB
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuMCP1804T-J002I/MB.pdf
Description:
150MA LDO, VIN 28V MAX, VOUT =18
Package/Case:
TO-243AA
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
28V
Voltage - Output (Min/Fixed):
18V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.85V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)