Microchip Technology MCP1810T-35I/TT
Part No.:
MCP1810T-35I/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AnpuMCP1810T-35I/TT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT23-3
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 nA
Current - Supply (Max):
290 µA
PSRR:
40dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)