Microchip Technology MCP1825S-5002E/DB
Part No.:
MCP1825S-5002E/DB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuMCP1825S-5002E/DB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA SOT223-3
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C