Microchip Technology MIC29150-12BU
Part No.:
MIC29150-12BU
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuMIC29150-12BU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C