Microchip Technology MIC29150-12WU
Part No.:
MIC29150-12WU
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuMIC29150-12WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-3
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-3
1. How to order MIC29150-12WU on Anpu?
3. Are the MIC29150-12WU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC29150-12WU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MIC29150-12WU.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC29150-12WU-TR MIC29150-3.3WU MIC29150-3.3WU-TR MIC29150-5.0WU-TR MIC29150-5.0WU
Part Number MIC29150-12WU-TR MIC29150-3.3WU MIC29150-3.3WU-TR MIC29150-5.0WU-TR MIC29150-5.0WU
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 3.3V 3.3V 5V 5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C