Microchip Technology MIC29201-12WU
Part No.:
MIC29201-12WU
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuMIC29201-12WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 400MA TO263-5
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 400mA
Current - Output:
400mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C