Microchip Technology MIC29201-3.3WT
Part No.:
MIC29201-3.3WT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuMIC29201-3.3WT.pdf
Description:
400 MA LOW-DROPOUT VOLTAGE REGUL
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 400mA
Current - Output:
400mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C