Microchip Technology MIC2920A-12WT
Part No.:
MIC2920A-12WT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuMIC2920A-12WT.pdf
Description:
400 MA LOW-DROPOUT VOLTAGE REGUL
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 400mA
Current - Output:
400mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
12 mA
Protection Features:
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C