Microchip Technology MIC2920A-3.3BT
Part No.:
MIC2920A-3.3BT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuMIC2920A-3.3BT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 400MA TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 400mA
Current - Output:
400mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
12 mA
Protection Features:
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C