Microchip Technology MIC29301-3.3WT
Part No.:
MIC29301-3.3WT
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuMIC29301-3.3WT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-5
Package/Case:
TO-220-5
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 3A
Current - Output:
3A
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C