Microchip Technology MIC29371-3.3WU
Part No.:
MIC29371-3.3WU
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuMIC29371-3.3WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-5
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Current - Output:
750mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
16 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-5
1. How to order MIC29371-3.3WU on Anpu?
3. Are the MIC29371-3.3WU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC29371-3.3WU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC29371-5.0WT MIC29371-3.3WU-TR MIC29371-5.0WU-TR MIC29371-5.0WU MIC29371-3.3BT
Part Number MIC29371-5.0WT MIC29371-3.3WU-TR MIC29371-5.0WU-TR MIC29371-5.0WU MIC29371-3.3BT
Series - - - - -
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Bulk
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 5V 5V 3.3V
Current - Output 750mA 750mA 750mA 750mA 750mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA 300 µA 300 µA 300 µA 300 µA
Current - Supply (Max) 16 mA 16 mA 16 mA 16 mA 16 mA
PSRR - - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C