Microchip Technology MIC2937A-12WT
Part No.:
MIC2937A-12WT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuMIC2937A-12WT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 750MA TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.75V @ 750mA
Current - Output:
750mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
16 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C