Microchip Technology MIC2940A-12BU
Part No.:
MIC2940A-12BU
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuMIC2940A-12BU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.25A TO263-3
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.25A
Current - Output:
1.25A
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
70 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C