Microchip Technology MIC2940A-12BU TR
Part No.:
MIC2940A-12BU TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuMIC2940A-12BU TR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2A LO DROPOUT VOLT
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.25A
Current - Output:
1.25A
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
70 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C