Microchip Technology MIC37101-1.5YM
Part No.:
MIC37101-1.5YM
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC37101-1.5YM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1A 8SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1A
Current - Output:
1A
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order MIC37101-1.5YM on Anpu?
3. Are the MIC37101-1.5YM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC37101-1.5YM?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC37101-2.5YM MIC37101-3.3YM-TR MIC37101-3.3YM MIC37101-1.8YM MIC37101-1.5YM-TR
Part Number MIC37101-2.5YM MIC37101-3.3YM-TR MIC37101-3.3YM MIC37101-1.8YM MIC37101-1.5YM-TR
Series - - - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 3.3V 3.3V 1.8V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A 0.5V @ 1A 0.5V @ 1A 0.5V @ 1A 0.5V @ 1A
Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
PSRR - - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C