Microchip Technology MIC37101-2.1YM
Part No.:
MIC37101-2.1YM
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC37101-2.1YM.pdf
Description:
1 AMP LOW-VOLTAGE MICROCAP LDO
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1A
Current - Output:
1A
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C