Microchip Technology MIC37150-1.5WR
Part No.:
MIC37150-1.5WR
Package:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC37150-1.5WR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SPAK-3
Package/Case:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
1.5A
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
S-PAK-3
1. How to order MIC37150-1.5WR on Anpu?
3. Are the MIC37150-1.5WR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC37150-1.5WR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC37150-3.3WR MIC37150-2.5BR MIC37150-3.3BR MIC37150-1.5BR MIC37150-1.5WR-TR
Part Number MIC37150-3.3WR MIC37150-2.5BR MIC37150-3.3BR MIC37150-1.5BR MIC37150-1.5WR-TR
Series - - - - -
Packaging Tube Bulk Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 2.5V 3.3V 1.5V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A 0.5V @ 1.5A 0.5V @ 1.5A - -
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C