Microchip Technology MIC37151-3.3WR
Part No.:
MIC37151-3.3WR
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC37151-3.3WR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SPAK-5
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
S-PAK-5
1. How to order MIC37151-3.3WR on Anpu?
3. Are the MIC37151-3.3WR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC37151-3.3WR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC37151-1.5WR MIC37151-3.3WR-TR MIC37151-2.5WR MIC37151-1.65BR MIC37151-1.5BR
Part Number MIC37151-1.5WR MIC37151-3.3WR-TR MIC37151-2.5WR MIC37151-1.65BR MIC37151-1.5BR
Series - - - - -
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tube Bulk Tube
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 3.3V 2.5V 1.65V 1.5V
Voltage Dropout (Max) - 0.5V @ 1.5A 0.5V @ 1.5A - -
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
PSRR - - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C