Microchip Technology MIC37300-2.5WR
Part No.:
MIC37300-2.5WR
Package:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC37300-2.5WR.pdf
Description:
3.0AMP, LOW-VOLTAGE MICROCAP LDO
Package/Case:
SPAK-3 (3 Leads + Tab)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Current - Output:
3A
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C