Microchip Technology MIC37301-1.8WR
Part No.:
MIC37301-1.8WR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC37301-1.8WR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 3A SPAK-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Tube
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Current - Output:
3A
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C