Microchip Technology MIC37301-1.8WR TR
Part No.:
MIC37301-1.8WR TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuMIC37301-1.8WR TR.pdf
Description:
3.0AMP, LOW-VOLTAGE MICROCAP LDO
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
50 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)