Microchip Technology MIC3775-1.5BMM
Part No.:
MIC3775-1.5BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuMIC3775-1.5BMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 750MA 8MSOP
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 750mA
Current - Output:
750mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C